Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

krst teranci19.01.2017  Голем број верници по повод одбележувањето на празникот Богојавление се собраа на бреговите на Брегалница кај мостот за село Теранци. Дојдоа да го проследат осветувањето на крстот и водите на реката во кои традиционално секоја година се врши чинот на водосвет.

Сашко Крстев од Теранци беше најуспешен меѓу десетината православни верници од општина Чешиново - Облешево кои скокнаа по светиот крст.

Пресреќен што во мешаницата прв успеа да дојде до крстот рече дека очекува здравје и среќа за себе и своето семејство.

- Втор пат скокам по крстот, сега за прв пат го фаќам, рече Сашко Крстев од Теранци.

Крстев доби подароци од македонската православна црква, како и од општина Чешиново-Облешево што лично му ги предаде градоначалникот Костадин Личков.

- Како и секоја година и оваа традиционално во близина на насечлено место Теранци, на реката Брегалница го организиравме Богојавление. Му честитам на Сашко, многу ми е драго. Општината и овој пат излезе со еден скромен подарок, икона од Епархијата и една бањарка. Се надевам дека ќе го служи среќа, здравје и и љубов и на сите граѓани на општината Чешиново-Облешево им посакувам многу здравје, љубов и среќа, рече Костадин Личков, градоначалник на Општина Чешиново-Облешево.

Освен на мостот кај Теранци, одбележување на празникот Водици во општина Чешиново-Облешево со пооделни црковно-верски церемонии се одржа и во населените места во Спанчево, Соколарци, Чифлик, Кучичино и Жиганци.

T. Aјтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code