Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

PANTELEJ manastir224.01.2017 Украдени се две црковни ѕвона изработени од месинг, со тежина од по 70 килограми и стари околу 150 години, сместени во камбанаријата на манастирскиот комплекс „Свети Пантелејмон“ во селото Пантелеј.

Непознати сторители кражбата ја извршиле вечерта на 20 јануари наспроти 21 и кога случајот бил забележан од тамошниот свештеник бил  пријавен во кочанската полиција.

- Во манастирскиот комплекс „Св. Пантелејмон“ во селото Пантелеј се случила кражба. Украдени се двете ѕвона од манастирот и со тоа е направена штета која што допрва ќе се утврдува, рече Димитар Арсовски, ѓакон.

Свештениците потенцираат дека ова не е прва кражба во манастири во Кочани, се случуваат скоро секој месец и со тоа повеќе се  прави штета на црковните објекти. Затоа свештениците со апел да не се сквернават храмовите и да се роди кај луѓето стравот од Бога.

- Ваквите кражби не се непознати за нас. Минатата година скоро во сите храмови во кочанското архиерејско намесништво беа пријавени кражби. Крадците само направија повеќе материјална штета. Еве еден апел до сите луѓе кои што ги осквернуваат храмовите, да не го прават тоа и ако не од луѓето, нека  покажат страв од Бога, додаде Арсовски.

Според евиденцијата во манастирската архива звоната кои што се украдени датираат од далечната 1871 година кога всушност е и градена црквата посветена на Свети Пантелејмон.

Т. Велкова

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code