Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

zapalena kola25.01.2017  Задниот дел на автомобил “ауди 6“ со кочански регистерски таблички е целосно оштетен како последица на пожар.

Настанот се случил во вторникот после полноќ, а возилото стоело паркирано пред еден од угостителските објекти кај Градскиот стадион во Кочани. Според неофицијални сознанија, сопственикот на автомобилот, жител на Тркање, заедно со свои пријатели бил во ресторанот и во еден момент бил известен дека е забележан пожар на паркингот.

Веднаш била повикана противпожарната единица, која интервенирала и успеала да го изгасне пламенот. Сепак, со оглед што огнот зафатил поголем дел од пластичните и други лесно запаливи делови на “аудито“, не можело многу да се стори за да се избегне сериозна штета.

Сопственикот на возилото смета дека пожарот е подметнат од страна на негов соселанец со иницијали Т.С. со кого претходно имале расправија. Потврда дека постоела намера за предизвикување штета е што тој забележал дека претходно врз возилото била истурена запалива течност. Истото лице за кое постои сомнение дека го подметнало пожарот, се заканувало дека ќе подметне пожар и во неколку куќи во Тркање, поради што сопствениците реагираат за својата безбедност.

Увид на местото на настанот извршила и полицијата, а истрагата треба да го даде одговорот за околностите поради кои се случил пожарот. Од СВР го потврдија случајот, но рекоа дека нема да поднесуваат пријава поради тоа што немало индиции за извршено кривично дело.

Сопственикот на возилото потврди дека поради намерата на сторителот да му ја загрози личната и безбедноста на неговото семејство и на пријателите, правдата ќе ја бара на суд.

Т. Ајтовски

©2016 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 71 гости и нема членови


web counterqr code