Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

soobrakjajka-plostad429.08.2013  Пешак се здоби со полесни повреди во сообраќајна незгода што претпладнето се случи во близина на градскиот плоштад.

Во моментот кога средовечниот маж ја преминувал крстосницата на улиците “Браќа Ставреви“ и „Љупчо Сантов“ во него удрило такси возило, кое се движело во правец на населбата Доклевец. Од ударот на пешакот му биле нанесени повреди на ногата, по што веднаш бил префрлен во амбулантата во непосредна близина на случката.

По укажаната прва помош, беше повикано возило на итната медицинска помош по што повредениот е префрлен во кочанската болница.

Полициски службеници од сообраќајната полиција на местото на настанот направија увид што треба да ја открие одговорноста за учесниците во сообраќајот.

Од полицијата велат дека во последните неколку денови се регистирани поголем број сообраќајни прекрошоци што биле причина за неколку незгоди што за среќа завршиле со полесни последици. Заради тоа зголемена е контролата на сообраќајниците во градот, со преземање превентивни мерки кон прекршителите.

Истовремено, упатуваат апел за внимателно управување со моторните возила и почитување на одредбите за ограничување на брзината на движење. 

Т. Ајтовски

Сподели

soobrakjajka-plostad5soobrakjajka-plostad6

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 44 гости и нема членови


web counterqr code