Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

katanec na vrata02.02.2017  Во текот на дванаесетте месеци од 2016 година над 600 фирми што биле регистрирани во Кочани престанале со работа.

Драстичното намалување на нивниот број се согледува ако се направи споредба со 2015-та кога имало над 1.700 регистрирани деловни субјекти, со што се доаѓа до поразителен податок дека дури една четвртина од фирмите за само една година ставиле катанец на врата.

Иако во најголем дел се работи за мали претпријатија, со еден до тројца вработени, згаснувањето на нивните активности зборува за тешките услови за работа во која се нашле, пред се поради проблеми со финансиите.

Огромната несолвентност, односно ненаплатените побарувања ги довела во безизлезна состојба да се соочат со натрупани обврски кон државните и другите институции што не можеле да ги платат подолг период. Истовремено, тие не биле во состојба да ги подмират ниту платите кон вработените, како и долговите кон деловните партнери.

Потврда за големиот број згаснати фирми во општината дојде и од градоначалниикот Димитровски, кој со тоа го оправда малиот процент на наплата на комуналната такса, попозната како фирмарина.

- Податоците на Одделението за даноци во Општина Кочани покажуваат дека постои тренд на опаѓање на бројот на обврзниците за фирмарина. Тие се помалку за 631, односно за 23% во однос на 2015 година, што доведува до намалување на облогот, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Со огромниот број затворени фирми општината се најде во врвот во Источниот регион според банкрот на деловните субјекти.

Сепак, познавачите на економските состојби кај нас велат дека веројатно овие податоци не се најреални, односно би требало да има повеќе пропаднати компании, но причината што минатата година не се евидентирани е што немале пари ни за да ги платат трошоците за ликвидација, односно за бришење од евиденцијата во Централниот регистар.

Според податоците од Државниот завод за статистика најголем дел од неактивните или згаснати правни лица се од областа на трговијата, угостителството и административно-услужните дејности.

Т. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 60 гости и нема членови


web counterqr code