Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

VESTA ZENA201720.02.2017  Евица Стојанова со темата „Мало кралство“ ја воодушеви публиката со убаво украсена трпеза покажувајќи ги своите вештини во кулинарството. Собра најмногу гласови од публиката и жирито и се закити со титулата „Вешта жена“ на Кочани за 2017 година.

Taa ќе го претставува градот на републичката манифестација во Тетово.

Годинава три натпреварувачки и една за Гран при награда собраа храброст, одвоија време, вложија труд да подготват свечено украсени трпези што на крајот им се исплати.

Според гласовите на жири комисијата кои го сочинуваат жени победнички на општински манифестации од повеќе градови од државата, прво место во категорија „Вкус на главно јадење“ освои натпреварувачката Љубинка Ангелова со темата „Љубовна маса“. Во категоријата „Општ впечаток“ најмногу гласови доби Делхана Максудова со темата „Музички инструмент“ и прво место во категоријата „Декорација на десерт“ доби победничката Евица Стојанова.

Признание и награди доби и натпреварувачката за „Гран при“ награда Даниела Милутиновиќ која за да се натпреварува за оваа награда условот е претходно да има учествувано три пати во “Вешта жена“. Сите учеснички добија диплома од „Вешта жена“ и подарок од спонзорите како и цветни аранжмани.

„Вешта жена“ годинава го одбележа својот јубилеј 25 години постоење и организирање во Кочани. Годинава за прв пат учествуваше и жена од ромска националност со што „Вешта жена“ уште еднаш потврди дека нема предрасуди во однос на поделби по националност во манифестацијата. Водителка и годинава беше атрактивната Ирена Спировска.

За забавата се погрижија членовите на групата „Харем“, а на манифестацијата беа доделени и награди од спонзорите меѓу кои и главната награда патување на Јадранското море со вештите жени.

Т. Велкова

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 62 гости и нема членови


web counterqr code