Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

todorovi trki vinica28.02.2017   Виница по седми пат ќе биде домаќин на возобновените Тодорови трки.

Годинава во натпреварувањата ќе учествуваат над 300 учесници во десет различни дисциплини. Од причина што Виница е град на хуманоста, предзнак на претстојните Тодорови трки ќе биде хуманоста, односно за прв пат ќе бидат хуманитарни.

- Дисциплините остануваат исти, а учество ќе земаат учениците од основните училишта и средното, од детските градинки. Средствата што ќе ги собереме од Тодоровите трки годинава ќе бидат наменети во хуманитарни цели, односно ќе оцениме на кои луѓе им е потребна помош и на тие ќе им помогнеме, рече Емил Дончев, градоначалник на општина Виница.

Годинава, додаде Дончев, имаше и големо расположение од компаниите да помогнат дополнително повеќе заради хуманитарниот карактер на трките.

Манифестацијата е поврзана со одбележувањето на верскиот празник Тодорова сабота, а нејзиното возобновуавање го покрена Општината за да не се заборават спортските обичаи што пред стотина и повеќе години ги практикувале нашите предци. Трките почнуваат в сабота во 11 часот на градскиот стадион во Виница.

Т. Велкова

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 86 гости и нема членови


web counterqr code