Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

protesti02.03.2017  Во Кочани се одржа протестен собир и марш по улиците на градот како дел од граѓанската иницијатива “За заедничка Македонија“, насочена против прифаќањето на платформата на албанските партии за формирање ново парламентарно мнозинство.

Граѓаните се собраа во градскиот парк, а потоа со марш ги поминаа главните улици, со намера да се одржи собир кај Трговскиот центар, но рекоа дека поројниот дожд ги спречил да дојдат во поголем број.

Со оглед што не се одржа никаков говор, учесниците на маршот само кратко одговараа дека не го подржуваат политичкото договарање зад затворени врати на штета на македонскиот народ и на државата. Нивните оценки се дека на Македонија не и е потребна двојазичност, затоа што на тој начин таа ќе биде поделена и разнебитена.

Сличен собир попладнето се одржа и во Облешево, при што беа искажани идентични ставови за актуелните политички случувања, посебно со прифаќањето на платформата на албанските партии.

- Ние сме Македонци и ќе останеме. Двојазичност, кантонизација, на крај памет да не му паднало на некој. Втората работа што сакам да ја кажам е доколку тие платформата не ја повлечат, континуирано, месец-два ако треба, од патот нема да се мрднеме... Никој не е омаловажен во оваа наша република така што не држи место некој да се поигрува со нејзиното име, устав и други обележја, и овој народ никогаш, никогаш нема да ги прифати, рекоа дел од приосутните на собирот во Облешево.

Во текот на денот немаше известување дали протестните собири ќе продолжат во Кочани, иако од протестниот марш имаше најави дека цел на учесниците е остварување на конечната цел, односно да се зачувува македонската самобитност и сувереност.

Т. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code