Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

proekt avena03.03.2017  Појдувајќи од фактот дека Ромите се ранлива група која што живее во ризик од социјално исклучување и сиромаштија, за што главната причина се ниските примања, двете општини Кочани од македонска и Благоевград од бугарска страна заеднички започнаа да го имплементираат проектот „Прекуграничен центар за поддршка на ромски бизнис“.

Целта на проектот е градење на капацитет помеѓу ромите од двете општини да започнат свој бизнис со специфични цели да се мотивираат младите луѓе и жени од Ромските заедници од Благоевград и Кочани да започнат сопствен бизнис со користење на најдобри практики.

- Ќе се формираат два центри прекугранични, еден во Кочани и другиот во Благоевград кој што ќе бидат во тесна соработка. Другата активност на проектот е тоа што има можност за учество на 12 учесници да присуствуваат на обуки кои ншто ќе се одржуваат во Македонија и Бугарија. Од тие 12 учесници четворица ќе добијат можност да им се направи бизнис план за да можат да аплицираат за остворање сопствен бизнис, рече Соња Гушкова, проектен координатор.

Проектот во Кочани го имплементира здружението на Роми „Авена“ со партнер организацијата Здружението ЛИДЕР кој што воедно е и водечки партнер во проектот.

- Ние склучивме партнерство со Здружението на Роми „Авена“ од Кочани за да можеме да ја покренеме идејата која што би требало да биде ефективна за Ромите од двете општини. Се покажа дека ние всушност имаме исти проблеми а тоа е всушност големата невработеност посебно кај Ромската популација, и затоа дојде до идеја за спроведување на овој проект да можеме да им помогнеме на младите Роми да си отворат сопствен бизнис, рече Миглена Михаилова, проектен менаџер.

Центарот за прекугранична поддршка на ромски бизнис ќе го поттикнува креативниот дух и иновативноста кај Ромското население со посебен акцент на младата популација и жени до 29 години. Преку дејствување на Центарот би требало да има ефект врз ромската популација од двете општини и да се развие кај младите Роми претприемачкиот дух за креирање нови бизнис идеи.

Проектот е финсискси поддржан од ИПА програмата на ЕУ.

Т. Велкова

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 45 гости и нема членови


web counterqr code