Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

osteteno igraliste107.03.2017  Ниту еден месец во исправна состојба не издржаа реквизитите на новото спортско игралиште во месноста Колерски гробишта, во населбата Трајаново Трло. Искршени се сите обрачи на кошевите, мрежичките се искинати, а има оштетувања и кај заштитната ограда на теренот.

Дали поради несовесност на нашите сограѓани или поради слаб квалитет на материјалот, металните кошеви се преполовени, а дел од нив се расфрлани на асфалтното игралиште.

Дополнително, во околината на спортското игралиште насекаде се расфрлани отпадоци, со што поранешната дива депонија повторно заживува.

Со тоа не се остварија очекувањата на надлежните од општинската администрација кои на денот на предавањето во употреба на спортските терени и на детскиот парк во близина, рекоа дека целиот комплекс треба заеднички да се чува.

- Искрено очекувам дека овие наши сограѓани ќе го чуваат најповеќе од сите, без разлика што ги бие глас дека тие се оние кои ги уништуваат и другите и дека ќе го уништат и ова овде. Очекувам дека сепак ќе биде зачувано во таква форма каква што е сега, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Во меѓувреме од Општината доставија писмен допис дека е направен увид во состојбата со детските, со повеќенаменските игралишта и со спортските сали со кои стопанисува Локалната самоуправа, со цел да се извршат неопходните поправки. Според извештајот на службите, констатирани биле оштетувања на лулашките и на спортските реквизити и опремата, поради што во наредниот период ќе се реализирала нивна поправка.

Дополнително се најавува дека ќе се преземаат акции со синхронизирано дејствување на полицијата и комуналните редари од Општина Кочани, а за соработка ги повикуваат и граѓаните кои ќе бидат сведоци на вандалско однесување кон јавното добро, таквите случаи да ги пријават на телефонскиот број на Општина Кочани.

Т. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 57 гости и нема членови


web counterqr code