Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

opstina osmi mart108.03.2017  Наместо да ги потрошат за прослави во угостителски објекти, дел од вработените во Општина Кочани решиле годинава средствата за одбележување на 8 Март да ги пренаменат за скромни подароци што им ги дадоа на други припаднички на понежниот пол.

Организирано посетија неколку жени кои се на постара возраст, немоќни и болни, за да им го честитаат празникот.

- 15 жени од Општина Кочани се одлучија на овој поинаков начин ан одбележување на 8 март, на списокот имаме 20 жени што денеска треба да ги посетиме, и нека биде ова еден исчекор за нас и за сите останати, дека 8 март, денот на жената може да се одбележува и на поинаков начин, рече Аника Илијевска Ѓоргиева од Одделението за јавни дејности на Општина Кочани. Меѓу старите и немоќни жени кои претставничките од Општината ги посетија беше и Љубинка Давидовска, поетеса од Кочани.

- Посебно ми е денеска мило, за мене е посебен ден денеска, не се чувствувам никогаш осамена затоа што мојата куќа секогаш е полна со гости, само треба да ги извадам од витрината и да ги ѕирнам за да ми зборуваат, мислам на книгите. Денеска посебно ме изненадивте, посебно ми е драго и многу ви благодарам, рече Љубинка Давидовска.

Со оглед што годинава за прв пат по повод 8 Март организираа посета на стари жени, претставнициите од Општината рекоа дека сакаат овој начин на одблежување на празникот да стане традиција и во наредните години.

Т. Ајтовска

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 74 гости и нема членови


web counterqr code