Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bandera beli10.03.2017  Електричен столб поставен пред домот на жител на село Бели му прави проблеми. Не може ниту да влегува со автомобил или трактор, ниту да излегува од гаражата.

Бара од надлежните во ЕВН да го дислоцираат електричниот столб за да се овозможи влез и излез до куќата, за што побарал помош и од Месната заедница на селото.

- Пуштил барање до ЕВН за оваа бандера, што му е пред вратата, да се тргне. Неколку пати, дури три пати, и две барања има до Општина Кочани. ЕВН не реагира. Има и секојдневни барања до Месната заедница. Бидејќи никој не реагира, човекот не може да си влезе во влезот, никакво возило да влезе.

Има потреба да влезе трактор, камион, кола. Не може ни кола да си купи бидејќи нема каде да ја остави, треба да стои на улица. Бараме од ЕВН да излезе в пресрет на терен, на човекот, на нашиот жител да му ја тргнат бандерата. Кога почнал да ја гради куќата му е кажано дека ќе ја тргнат, ама до ден-денес тоа не се реализира. До ЕВН има пуштено писмени барања, има и усно, ама викаат само писмено. Од тоа писмено уште нема ништо, рече Даниел Анастасов, претседател на Месната заедница - Бели.

Од ЕВН рекоа дека такви случаи имаат околу 20 годишно и процедурата не е едноставна. Од пријавените на годишно ниво се решаваат едвај 5 случаи, бидејќи останатите не можат да ја платат изведбата што е прилично скапа.

Инаку, електричните столбови се поставувани пред 40-тина години и затоа поместувањето оди тешко, а слични барања до ЕВН пристигнуваат повеќе од урбаните средини, отколку од селата, велат од претпријатието.

Т. Велкова 

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code