Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

lovci planina13.03.2017  Викендов членовите на ПСД “Осогово“ доживеале сериозна опасност да настрадаат од заскитан куршум на маршот што го реализирале во атарот на селата Пантелеј и Рајчани.

Ненајавената хајка на штетен дивеч што ја имале ловците од регионот придонела планинарите да се најдат токму на теренот каде што се пукало, па само присебноста на поискусните од групата помогнала да се извлечат без никакви последици.

Во реакцијата упатена до нашата редакција велат дека тоа не е прв случај на “блиска средба“ со опасноста да бидат погрешна мета за љубителите на ловот на дивеч. Токму поради тоа апелираат до ловечките здруженија, но и до сите ловци поединечно дека излегувањето на лов без да се даде информација во јавноста за тоа, е опасност за сите граѓани кои планинарат или рекреативно престојуваат во Осоговијата.

Посебно, таквите известувања е потребно да се дадат за време на викендите кога раздвиженоста во планината е поголема.

Втората причина поради која планинарите реагираат е масовното фрлање отпадоци во планинскиот регион. Голем број граѓани-рекреативци по престојот во природа оставаат купишта ѓубре, пред се пластика и други тешко разградливи материи, поради што падините на Осогово веќе наликуваат на депонија. Најзагадена е околината на познатите локалитети што се дел од туристичкиот потенцијал на регионот, поради што планинарите реагираат за ниското ниво на култура и одговорност спрема природата.

Исто така бараат од членовите на мото-клубовите, посебно од љубителите на екстремните спортови во планина, да внимаваат на планинарите и другите лица кои се движат по обележаните патеки. Брзината на движење да ја прилагодат според условите за да не ја загрозуваат безбедноста на организираните планинарски групи, во кои редовно има и малолетни лица, велат од ПСД “Осогово“ во нивната реакција до медиумите.

T. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 67 гости и нема членови


web counterqr code