Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

osvetluvanje beli13.03.2017  Со изградбата на новиот пат до дабот во село Бели и со урбанизацијата, уличното осветлување кое што е поставено на стариот пат е бескорисно.

Осветлен е стариот пат, а новиот по кој што минуваат посетителите и жителите кон дабот навечер нема осветлување.

Поради користење на новиот пат, се наметна потребата од дислоцирање на уличното осветлување за што реагираат и жителите и Месната заедница на Бели.

- Бараме од ЕВН да ни го смени уличното осветлување од стариот на новиот пат до локалитетот кај дабот во селото. Сите туристи, посетители и жители веќе одат по новиот и не го користат стариот пат, така што сега уличното осветлување на стариот пат е бескорисно. Посебно во летно време во вечерните часови луѓето одат на прошетки и од уличното осветлување немаме никаква фајда, рече Даниел Анастасов, претстедател на МЗ Бели.

Анастасов додава дека тие поднеле барање до ЕВН но од таму немаат одговор. Од претпријатието истакнаа дека уличното осветлување е во надлежност на Општината и тука не можат да помогнат ништо.

Т. Велкова

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code