Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kiro kikenski soobrakajka15.03.2017  Улицата “Киро Кикенски“ станува една од црните сообраќајни точки во Кочани, поради зголемениoт број несреќи што се случуваат во краток временски период.

Во вторникот околу 18,30 часот во непосредна близина на крстосницата на оваа со улицата “Наум Наумовски Борче“ патничко возило “ауди“ удрило во 11-годишно дете кое, според првичните сознанија, возело велосипед.

Од ударот тоа се здобило со сериозни телесни повреди, пред се во пределот на главата, поради што со возило на итната медицинска помош веднаш било префрлено на Клиниката за неврологија во Скопје.

Според увидот на Полицијата, најверојатно возачот на автомобилот, 23-годишниот П.С. од Кочани се движел со брзина поголема од пропишаната и не успеал навреме да застане. На местото на несреќата и претпладнето беа видливи траги од кочење чија должина е над десетина метри, што само потврдува дека автомобилот се движел брзо, за што дополнително влијаела и удолницата што е на овој дел од улицата.

Ова е втора потешка сообраќајна несреќа зшто се случува за краток период на улицата “Киро Кикенски“. Пред само 10 дена на истата сообрќајница, само неколку стотини метри подолу, 17-годишно девојче се здоби со потрес на мозокот и со скршеница на левата потколеница и на десната клучната коска, откако возило “опел корса“ со голема брзина ја удрило на пешачки премин во близина на Агенцијата за вработување.

Поради драстичното зголемување на бројот на прекршоци и сообраќајни несреќи, неколкупати жителите од оваа населба бараа на коловозот да се постави т.н лежечки полицаец со што барем до некаде ќе се влијае врз намалувањето на брзината со која се движат возилата по оваа прометна сообраќајница. До сега реакција од надлежните немаше.

Т. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 55 гости и нема членови


web counterqr code