Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

SASKA jovancevska vtoro mesto16.03.2017  Второ место за Сашка Јованчевска, ученичка во СОУ „Љупчо Сантов“ на државниот натпревар по германски јазик што се одржа на 10 март во Скопје.

Јованчевска се подготвуваше под менторство на професорката по германски Магдалена Манева.

- По успешно завршениот регионален натпревар што се одржа на 4 март во Штип, заедно со мојата менторка Магдалена Манева учествувавме на државниот натпревар по германски јазик. Натпреварот се одржа на 10 март во Гете институтот во Скопје и со големо задоволство можам да кажам дека по нашиот голем труд и работа го освоивме второто место. Конкуренцијата беше силна, но со нашата голема работа успеавме да го освоиме второто место. Сакам да ја пофалам мојата професорка Магдалена Манева бидејќи вложи голем труд работејќи со мене и ми влеваше голема самодоверба, рече Сашка Јованчевска, ученичка во СОУ „Љупчо Сантов“.

Јованчевска рече дека има голема љубов за изучување на германскиот јазик и наградата ќе и биде поголем стимул за поуспешна работа во иднина, како и мотив за учество на други натпревари.

Натпреварот беше во организација на Здружението на наставници по германски јазик и книжевност на Македонија, а Јованчевска беше единствен добитник на награда од Кочани.

Т. Велкова

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 118 гости и нема членови


web counterqr code