Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kosarkari gimnazija20.03.2017  На државниот кошаркарски натпревар што се одржа викендов во Скопје во конкуренција на екипи од вкупно 96 училишта од целата држава кошаркарите од СОУ „Љупчо Сантов“ го освоија третото место.

Тие интензивно се подготвуваа за турнирот повеќе од два месеци под менторство на професорот Мијалче Апостолов.

- Турнирот беше со силна конкуренција каде што дадовме се од себе и постигнавме резултати. Задоволни сме од постигнатиот резултат, рече Борис Кикенски, член на кошаркарскиот клуб на СОУ „Љупчо Сантов“.

- Организацијата на турнирот беше просечна, не беше на ниво, условите не беа баш добри, но сепак учениците се потрудија да го дадат својот максимум и постигнаа голем резултат, рече Мијалче Апостолов, ментор.

Директорот на Гимназијата ги прими учениците кои што се дел од екипата и им се заблагодари за големиот успех, како и на сите кои им помагаа на учениците во подготовката.

- Голема благодарност до сите ученици кои што учествуваа во турнирот како и за менторот Мијалче Апостолов кој што цело време работеше со учениците. Благодарност и до сите професори кои што имаа разбирање за отсуството на учениците од настава, рече Доне Донев, в.д директор на СОУ „Љупчо Сантов“.

Донев се заблагодари и на фирмите од Кочани кои што се јавија како спонзори и финансиски им помогнаа на учениците за турнирот.

Т. Велкова

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 78 гости и нема членови


web counterqr code