Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

protesti zrnovci22.03.2017  Во Кочани и понатаму продолжуваат протестните собири и маршеви на граѓаните кои ја поддржуваат иницијативата „За заедничка Македонија". И во вторникот попладне граѓаните повторно тргнаа од градскиот парк по улиците на градот, скандирајќи пораки насочени кон зачувување на унитарноста на Македонија.

Присутните на собирот рекоа дека со изразувањето поддршка застануваат против редефинирањето на државата и воведувањето на албанскиот јазик за втор службен јазик.

Сличен собир попладнето се одржа и во Зрновци, при што беа искажани идентични ставови за актуелните политички случувања, посебно против прифаќањето ан платформата на албанските партии.

- Браќа, по име, по јазик, по знаме, по исто парче небо, се надеваме дека нашите зборови, нашите свирежи, нашите чекори ќе стигнат до вашите срца и разум и дека вие ќе се откажете од платформата во интерес на нашата, вашата, и иднината на нашите деца. Ќе помогнете веднаш да се создаде меѓусебниот мир и слога, колку поскоро, толку подобро за сите нас. Да сте вечни и вековите Македонци, беше речено на протестите.

- Испраќаме порака до сите чинители дека не ја сакаме платформата, не сакаме федерализирана Македонија. Ние сакаме Македонија една и единствена. Двојазичност низ целата територија не ни е потребна. Посебна порака до тебе, еврокомесаре Јоханес Хан, немој, откажи се, не ги притискај политичарите да потпишуваат платформа, да прифатат платформа создадена од друга држава, а ги игнорираш граѓаните, илјадници граѓани на Република Македонија кои секојдневно се по улиците, беше речено на протестот во Зрновци.

Граѓаните кои ја поддржуваат иницијативата „За заедничка Македонија" рекоа дека нема да се откажат од ставот за одбрана на државата, се до комплетното отфрлање на спорната албанска платформа. Притоа најавија дека протестите продолжуваат и во наредните денови во истиот термин.

T. Aјтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 42 гости и нема членови


web counterqr code