Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

WC kalimanova glava29.03.2017  Откако заминаа работниците на струмички „Жикол“ кои што го користеа монтажниот полски клозет на улицата „Роза Петрова“ во населбата Калиманова Глава, местото остана запустено и се претвори во депонија.

Жителите кои живеат во близина на импровизираниот тоалет, од кој се шири смрдеа, и покрај мини депонијата, се жалат дека нечистотијата и непријатниот мирис што излегува од таму им пречи и се плашат од појава на евентуални зарази.

Бараат од Општината да се среди состојбата или да се сруши клозетот. бидејќи сега не се користи и не е исчистено долго време.

Дополнителен проблем претставува што луѓе, посебно навечер, околу импровизираното веце вршат нужда, со што дополнително ја загадуваат околината.

- Овој тоалет треба да се сруши. Сега не се користи и остава грда слика, а многу смрди од таму. Па тоа е зараза за нас што живееме тука. Да се направи нешто за да не ни се разболат децата, ова не личи вака да биде депонија и жива зараза, се жалат жителите на населбата Калиманова глава.

Бидејќи станува збор за општински простор, од Општината велат дека се запознати со случајот и дека наскоро ќе започнат активности за преуредување на целиот простор и пренамена во парк.

Дотогаш останува луѓето да го заобиколуваат делот каде што е монтажниот тоалет и да се апелира да проработи свеста кај луѓето да не се врши нужда околу вецето бидејќи може да се прошири зараза посебно на децата кои секојдневно си играат и се движат во тој дел од градот.

Т. Велкова

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 70 гости и нема членови


web counterqr code