Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kanal desen03.05.2017  Како што беше планирано, од рано изутрината пуштена е водата од браната Калиманци по двата магистрални канали од хидросистемот “Брегалница“.

На тој начин се обезбедуваат дополнителни количини што се потребни за полнење на оризовите ниви, со оглед што до сега за таа цел се користеа само проточните води од реките во регионот. Дел од водата ќе биде наменета и за земјоделските површини во другите општини кои исто така се опфатени со планот за наводнување од хидросистемот.

Од водостопанската подружница “Брегалница“ велат дека хидролошката состојба и понатаму е неповолна, но принудени се да ја пуштат водата по магистралните канали за да им се излезе в пресрет на потребите на земјоделците, бидејќи се уште голем дел од оризовите површини се суви и непосеани.

- Во моментот се испуштаат 8 метри кубни вода од кои 4,5 метри кубни по десниот магистрален канал и 800 литри по левиот магистрален канал за негово измивање. Од 4,5 метри кубни кои се пуштени по десниот магистрален канал, 4 метри кубни се за оризовите полиња, а само 0,5 метри кубни се испуштаат до Свети Николе за измивање на каналот. Исто така, во реката Брегалница се испуштаат 2,7 метри кубни за да се засили водата во реките.  Тоа значи дека сите реки се на најминимално ниво до сега, во последните 20 години, и Осојница, и Брегалница и Кочанска и Оризарска Река се со неверојатно низок водостој, рече Николчо Гоцев, раководител на водостопанската подружница “Брегалница“.

Од водостопанската подружница “Брегалница“ апелираат водата од хидросистемот да се користи што порационално, односно навремено и по редослед да се врши полнење на оризовите ниви за да се намалат загубите, односно истекувањето на водата во речните корита. Нивото на вода во акумулацијата Калиманци и понатаму е под просекот за овој период од годината, а поради малиот доток и испуштањето ќе се врши според планот за наводнување.

Што се однесува до неодамнешните загадувања на реките во регионот, Гоцев вели дека се уште нема официјална информација дали се откриени загадувачите и какви мерки се преземени против нив.

Т. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 75 гости и нема членови


web counterqr code