Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

basket dino zlatni medali09.05.2017  Младите кошаркари од генерациите 2005 и 2007 на “Баскет Дино“ се вратија со освоени први места од 6. меѓународен кошаркарски турнир “Рода куп 2017“ што се одржа во Бечеј, Република Србија.

Тоа е одличен успех за двете екипи кои учествуваа во категоријата М10 и М12, со што го подобрија постигнатото од минатата година кога на истиот турнир го освоија второто место.

Според информациите од организаторот, на турнирот имало над 450 кошаркари од 33 екипи од Србија, Црна Гора, Македонија, Словенија, Унгарија и Романија, а биле поделени во машка и женска конкуренција. Момчињата се натпреварувале во пет, а девојчињата во две возрасни категориии.

Момчињата на “Баскет Дино“ од генерацијата 2005 во првото коло ја совладале екипата на “Зедеак“ од Унгарија со 37:31. Победи биле забележани и во наредните кола и тоа против “Топола“ од Бачка Топола со 39:33, потоа против екипата на “Ајдовшчина“ од Словенија со 31:16 и повторно против унгарскиот “Зедеак“ со 32:25. Во петтото финално коло нашите млади кошаркари го совладале и вториот претставник од Македонија, екипата на “Ролинг“ од Струмица, постигнувајќи победа од 30:26, со што на крајот се закитиле со златни медали.

Освен колективниот успех, кошаркарите на “Баскет Дино“ забележале и поединечни резултати. Така, за најкорисен играч на турнирот во својата генерација е прогласен Филип Димитриев, а тренерот на екипата Сашо Лазаров го доби признанието најдобар тренер.

Слично на своите повозрасни клупски колеги, и кошаркарите на “Баскет Дино“ од генерацијата 2007 постигнаа ист успех. Во првото коло тие ја победиле екипата на “Баскет 2000“ од Бања Лука со 32:30, при што до успехот дошле во продолжението, откако во регуларниот дел натпреварот завршил нерешено, 25:25. Во наредните кола биле постигнати победи и против “Мионица“ од Србија со 25:16 и против “Јединство“ од Нови Бечеј со 22:21. Во финалето нашите момчиња за противник ја добиле силната екипа на “Велика Кикинда“, но ја совладале со убедливи 38:14.

Со тоа и тие на крајот го прославија освојувањето на првото место и златните медали во својата група.

Т. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 92 гости и нема членови


web counterqr code