Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kros201712.05.2017  Во организација на Сојузот за училишни спортови од Кочани и Локалната самоупарава и годинава се одржи Пролетниот крос.

Манифестацијата продолжува да ја надградува традицијата откако беше возобновена пред седум години. Вообичаено и овојпат најмасовно беше учеството на учениците од основните и средните училишта, а се вклучија и повозрасните, членови на Здруженеито на пензионери.

Секоја година просечниот број на учесници изнесува од 600 до 700, па слична масовност имаше и овојпат. Најголем дел од нив, односно повеќе од половината беа најмладите од основните училишта, а остатанатите средношколци и други граѓани.

Во трката на 60 м за првоодделенците и второодделенците, победија Кире Хазуров од ОУ „Малина Попиванова“ и Матеја Илиева од ОУ „Св. Кирил и Методиј“. Најбрзи од третите и четвртите одделенија беа Мартин Атанасов од ОУ „Никола Карев“ и Јалсда Алиова од ОУ „Малина Попиванова“, а од петтоодделенците и шестоодделенците први на целта стигнаа Давид Костов од ОУ „Св. Кирил и Методиј“ и Андреја Донева од ОУ „Никола Карев“.

Симар Алијов и Сандра Карова од ОУ „Малина Попиванова“ победија во трките за седмо и осмо одделение, а кај деветтоодделенците кои трчаа на 400 м, најуспешни беа Виктор Паунов од ОУ „Раде Кратовче“ и Андреја Стојчева од ОУ „Никола Карев“. Кај средношколците први на целта стигнаа: Петар Марковски од СОУ „Гошо Викентиев“, Марија Коцева од СОУ „Љупчо Сантов“, Филип Ѓорѓиевски од СОУ „Гошо Викентиев“ и Јана Лазарева од СОУ „Љупчо Сантов“.

Традиционално на кросот се натпреваруваа и ветераните, а првото место и годинава го освои Ѓорѓи Николов.

Пролетниот крос се одржа на стадионот „Никола Мантов“ и намерата е тој да остане традиоционален. Како што нагласија организаторите, целта на манифестацијата е да се подобри спортскиот дух кај населението, а како придобивка е здравиот начин на живеење, без оглед што тоа се прави на рекреативна основа.

T. Aјтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 93 гости и нема членови


web counterqr code