Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bunar strisani15.05.2017  Стариот бунар во Стришани што некогаш претставувал место за собир и локација за дружење меѓу луѓето сега е запуштен.

Од обраснатата трева околу него дури личи на јавен тоалет од каде што се шири непријатна миризба, а претставува и можен извор на зараза. Несовесни граѓани секојдневно вршат нужда и тоа на тесната патека која ги спојува двете улици „Страшо Ербапче“ и „Иво Лола Рибар“.

Жителите на Стришани со иницијатива бунарот да биде обновен и реновиран бидејќи вода во него има, само е запуштен и не е во функција.

- Јас сум 78 години а незнам колку години бунарот е постар од мене. Имаше вода во него луѓето си црпеа, сега е запуштен, обраснат, а нема ниту луѓе тука кој да покрене иницијатива за негова обнова. Доаѓаа еднаш исчистија го, ама од тогаш пак ништо, оставено е така на милост и немолост на природата. Убаво ќе биде се да се обнови, да се реновира, ама тешко, рече Иван Стоев, жител на Стришани.

Додека да се преземе нешто, ако воопшто нешто и се прави, жителите на околните куќи со апел барем да не се врши нужда околу бунарот, посебно не пред почетокот на високите температури кога заразата полесно се шири.

Т. Велкова

 

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 91 гости и нема членови


web counterqr code