Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

stojan nikolov26.05.2017  27-годишниот Стојан Николов од Кочани е вљубеник во маратонското трчање и триатлонските дисциплини, со што се занимава од одамна и од настап во настап има солидни резултати.

До сега има учествувано на повеќе трки што се одржале во Македноија и во соседните земји и скоро од секој натпревар со враќа со признание.

Колекцијата од дипломи и медали што ги донесе во нашата редакција е само мал дел од она што до сега го има освоено и главно тоа се награди од последните негови настапи. На неодамна одржаниот маратон во Скопје, заедно со уште тројца негови колеги од Прилеп ја трчаа патеката во должина од по 10,5 километри и со време од 3 часа 9 минути и 9 секунди го осовија првото место.

Пред неколку дена пак, Николов учествуваше на маратонски натпревар што се одржа во градот Плевен во Бугарија.

- Станува збор за штафетен полумаратон, двајца трчавме во дисциплина по 21 километар и освоивме трето место. Имаше доста конкуренција, учествуваа натпреварувачи од Бугарија, Романија, Србија и од други земји, од Кенија имаше, доста силна конкуренција, рече Стојан Николов, маратонец.

Освен во Скопје и Бугарија, Николов учествуваше и на Атлетскиот митинг во Скопје, каде во трчање на 1 милја го освои второто место, а ист резултат постигна и на штафетното трчање 4 пати по 400 метри.

За да се постигнат добри резултати потребни се долготрајни подготвки, но и соодветни реквизити и опрема. Иако се чувствува подготвен за учество и на триатлон натпревари, тоа не може да го реализира поради немање соодветен велосипед, па очекува поддршка од стопанските и други субјекти во општината. За учество на триатлонските натпревари подготвките ги прави во условите што ги има во Кочани, иако тие не се доволни.

- За триатлон воопшто нема услови преку цела година, на пример не можеме да си дозволиме да пливаме во текот на цела година, а за трчање ја користам релацијата Кочани - брана Гратче најчесто, додава Николов.

Во неговите планови за наредниот период влегува учеството на маратонот во Врање, соседна Србија што треба да се одржи во почетокот на следниот месец, како и на триатлонот во Преспа, закажан за 24 јуни. Николов, кој е член на велосипедскиот клуб “Поскок“ од Кочани очекува и од овие настапи, за кои секојдневно се подготвува, да се врати со нови признанија и медали.

Т. Ајтовски

 

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 76 гости и нема членови


web counterqr code