Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

DAF Kocani 201705.06.2017  Со прогласување на победниците во одделни категории и со врачување на наградите во Кочани заврши 53-то издание на ДАФ кој што од 29 мај до 3 јуни се оджа во Кочани.

На сцената на ЦК „Бели мугри“ беа прикажани 13 претстави во официјалната конкуренција од Македонија и Србија.

Жири комисијата во состав: м-р Димче Николовски,режисер, Андреа Голуб драмски уметник  и Венцо Димитров, сценограф, одлучи Гран при наградата „Васил Ќортошев“ за најдобра престава да ја додели на претставата „Илустрации за тоа како идејата го запрепастува човекот кој не е спремен за тоа“ во изведба на актерите од театарот при Младинскиот образовен форум од Скопје во режија на Наталија Теодосиева и Јаков Спасов. 

Наградата за најдобра епизодна женска улога ја доби   Бисера Димитриевска  за стабилното и конкретно субјективизирање на ликот на Мелиса во претставата „Ништо без Трифолио“ од Русомир Богдановски, во режија на Стоје Додевски, а во изведба на Аматерски театар „Куманово“ од Куманово. 

Наградата за најдобра епизодна машка улога ја доби  Јовица Сиљановски за покажаниот огромен творечки потенцијал и свежината што ја внесе во секоја појава на сцената, во улогата на Диме Такси, во претставата „Големи и мали“ од Бошко Смаќовски, во режија на Михајло Петревски, а во изведба на Аматерски театар при НУЦК „Кочо Рацин“- Кичево. 

Наградата најдобра женска улога и беше доделена на Јована Јосеска  за филигранското пласирање на успешно изградениот лик - Донка во претставата „Големи и мали“ од Бошко Смаќовски, во режија на Михајло Петревски, а во изведба на Аматерски театар при НУЦК „Кочо Рацин“- Кичево. 

Наградата за најдобра машка улога ја доби Јанко Шаркези за врвното актерско мајсторство, во улогата на Франсоа Пињон во претставата „Вечера будала“ од Френсис Вебер, во режија на Александер Бако, а во изведба на КУД „Бранко Радичевиќ“ - Стара Пазова, Република Србија.

Жирито наградата за најдобра режија му ја додели на  Димитар Шутевски  за успешното фузирање на интимните желби и идеалите со проблемите на денешното општество, за претставата „Дисфункција“ од Ана Жежовска, во изведба на Младинска сцена при Интимен театар – Битола, додека наградата за уметничка иновација и истражување во аматерскиот драмски израз ја доби претставата „Дисфинкција“ од Ана Жежовска, во режија на Димитар Шутевски, а во изведба на Младинска сцена при Интимен театар-Битола, за искрената пожртвуваност и штедроста во создавањето на авторскиот проект.

Беше доделено и специјално признание на  претставата „Буре барут“ од Дејан Дуковски во режија на Јован Цветковски, а во изведба на НАТГ „Аматер“ – Охрид, за зрелиот и сериозен пристап при доловувањето на комплексните прашања што ги поставува современата пиеса „Буре барут“. 

Во чест на наградените  се одржа и ликовен преформанс на Сергеј Андреевски со музички хепенинг под наслов„Ние (запирка другарите)“. 

Т. Велкова

 

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 78 гости и нема членови


web counterqr code