Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

TAMARA recital08.06.2017  Рецитал на флејта приреди Тамара Лазарова, ученичка во ДМУЦ „Сергеј Михајлов“ од Штип, во класата на професор Елена Мирасчиева. Лазарова настапи во пијано-придружба на Драгана Карова, професор во ОМУ „Ристо Јуруков“.

- Благодарам на сите што ме поддржаа во овој рецитал, и благодарам и на мојата професорка Елена Мирасчиева. Школувањето понатаму ќе го продолжам на Факултетот за музичка уметност, рече Тамара Лазарова.

- Голема чест е да се има ваква ученичка како Тамара. Многу е успешна и и посакувам голем успех и во понатамошното школување, рече проф. м-р Елена Мирасчиева.

Гостинка на рециталот беше Марија Стојанова која што беше пијано придружба на Лазарова.

Тамара Лазарова која основното музичко образование го стекна во ОМУ „Ристо Јуруков“ во Кочани, моментно е матурантка во Државниот музички училиштен центар „Сергеј Михајлов“ во Штип во класата на професор м-р Елена Мирасчиева. Вели дека школувањето и понатаму ќе и биде насочено на изучување на инструментот флејта.

Тамара досега има учествувано на многу државни и меѓународни натпревари и има добивано значајни награди и признанија во земјата и странство.

Т. Велкова

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 69 гости и нема членови


web counterqr code