Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

otpad metal12.06.2017  За само две недели се случиле неколку кражби во откупните центри за секундарни суровини во регионот, при што се однесени поголеми количини метали.

Најсвеж е случајот од овој викенд кога на еден од откупувачите во Кочани крадците му украле над 150 килограми бакар што бил подготвен да се носи на рециклирање. Освен тоа се краде и алуминиум и друг отпаден метал што има поголема откупна цена, а многу помал е интересот за железо или пластика.

Сопствениците на откупните центри кои работат со легални дозволи од државата се сомневаат дека станува збор за организирани групи крадци кои добро го познаваат теренот, при што не се плашат ниту од чуварската служба што на нивните објекти е активна 24 часа.

Специфично е дека чувари на отпадот се ангажирани само во Кочани и Велес, бидејќи обидот да се постават безбедносни камери се покажал како неефикасен. Едноставно, каблите биле искинати, а камерите искршени.

Од откупните центри велат дека кражбите им се случуваат во вечерните часови, кога сторителите доаѓаат со возила во кои го товараат украденото. Притоа, едно или две од лицата создаваат бучава на едниот крај од откупниот плац за да го насочат вниманието на чуварите, додекa другите на спротивникот крај преку оградата го префрлаат металот.

Карактеристика за ваквата појава е што до сега и покрај пријавите, не е расветлена ниту една кражба, а причинета е штета од десетици илјади евра. Поради тоа откупувачите на секундарни суровини бараат надлежните истражни и други државни органи да преземат соодветни превентивни мерки за да се спречи натамошното нелегално упаѓање на нивниот простор и кражба на вредните метали. Не сакаат да дојдат во ситуација сами да ги ловат крадците, зошто може да се случат и несакани последици.

Т. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code