Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ratko sovet116.06.2017  Првиот човек на Општина Кочани потврди дека контролата на Државниот завод за ревизија за финансиското и другото работење на Локалната самоуправа констатирала прекршувања и неправилности, но тие биле за периодот од пред три години.

Неговиот одговор дојде по поставеното советничко прашање дали против него или против Општината е започната правна постапка од страна ан Јавното обвинителство.

- Стои ревизорското мислење дека финансиските извештаи не ги прикажуваат вистинито и објективно сите материјални аспекти на финансиската состојба на Општина Кочани. Конкретно, станува збор за две работи, првата е за привремените вработувања, дека се вршени без никакви критериуми и втората работа е за помош од Општината што е давана за бетоиинрање тротоари и за потпорни ѕидови. Моето прашање е, бидејќи има укажување од страна на Државниот завод за ревизија, дали се стопирани овие работи и второ, дали има поднесено кривична пријава по однос на овие работи што ги спомнав, рече Ѓорѓи Алексов, член на Советот на Општина Кочани.

- До сега нема поднесено кривична пријава, значи јас како личност и до мене, на моја адреса, ниту на Општина Кочани нема примено воопшто никаква информација за поднесена кривична пријава. Ревизијата е вршена за 2014 година и се најдени некои недостатоци што се прикажани транспарентно на извештај од 60 страници на Државната ревизија и се дадени забелешки што ги има и по нив треба да се произнесат органите што се задолжени за тоа. Кога ќе се произнесат благовремено ќе бидете известени и официјално, нема никаква основа нешто да се затскрива или заталашкува, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

Димитровски додаде дека дел од препораките на ДЗР се прифатени и се корегирани неправилностире во работењето. Притоа рече дека секој што работи и греши, а тој направил грешка во процедурите, но пријава за злоупотреба на службената должност или за остварување противправна имотна корист до сега не добил.

Т. Ајтовски

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 87 гости и нема членови


web counterqr code