Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

rotari klub19.06.2017  Во саботата, во хотел-ресторанот „Парк“ во Виница, Ротари клубот Кочани-Виница  со роденденската гала забава ја одбележа четиригодишнината од основањето.

Централниот дел на вечерта беше посветен на проектот Ротари млади лидери, при што  беа наградени најуспешните матуранти од трите средни училишта во  Кочани и Виница. 

- Оваа годинана 9 ученици им доделуваме по 12 илјади денари, плус им доделуваме ваучери за изучување странски јазик, а некои од нашите деловни пријатели имаат посебни изненадувања за нив, тоа ќе го видиме во текот на вечерта, рече Кирил Шуперлиски, претседател на Ротари клубот Кочани-Виница. 

Наградите во категоријата најпретприемач ги добија Надица Пујевска од „Љупчо Сантов“,   Давид Арсов од „Ванчо Прке“ и  Златко Ѓорѓиев од „Гошо Викентиев“.  Како најхумани средношколци беа наградени Димитар Милцов од „Ванчо Прке“,   Михаела Велинова од „Гошо Викентиев“ и Билјана Петрова од „Љупчо Сантов“. Со цел да ги мотивира и да им посака успех и во натамошното образование, Ротари клубот Кочани –Виница ги награди и првенците на генерацијата: Филип Војновски од „Гошо Викентиев“, Теодора Ѓорѓиева од „Љупчо Сантов“ и  Дамјан Павлов од „Ванчо Прке“. Исто така, Филип Војновски доби и награда – дијамант од Сашо Дукоски од Ротари клубот „Камени мост“ од Скопје. 

Годинава, Ротари клубот Кочани-Виница прими тројца нови членови, а на роденденската гала вечер, досегашниот претседател на Ротари клубот Кочани-Виница,  Кирил Шуперлиски го предаде претседателскиот мандат на идниот едногодишен претседател Влатко Димитровски.

Во своето обраќање, Шуперлиски истакна дека во годината што изминала Ротари клубот Кочани-Виница реализираше повеќе активности, меѓу кои посебен белег остави Кабинетот по роботика во кочанското техничко училиште.

Т. Ајтовски 

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 55 гости и нема членови


web counterqr code