Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

policija logo rakav20.06.2017  Во понеделникот попладне во Кочани се случил невообичаеен физички напад врз полициска службеничка која била на извршување на својата работна задача.

Според информациите од МВР, околу 15,45 часот во моментот кога вработената во одделот за крим-техника во ПСолициската станица - Кочани се движела кон улицата „Киро Кикенски“ каде требало да се врши увид, забележала едно лице како врши кражба од зграда во стопанскиот двор на градежното претпријатие „Бетон“.

Со намера да го спречи во постапката, таа запрела и се упатила кон сторителот. Кога се доближила до него, тој замавнал со секира, но полицајката успеала да го избегне ударот.

Сепак, напаѓачот продолжил со насилниот акт, при што ја турнал на земја, ја удрил со нога и избегал од местото на настанот. Од ударот полициската службеничка се здобила со телесни повреди што биле потврдени и при лекарскиот преглед во Општата болница во Кочани.

Сепак, полицајците успеале да го идентификуваат лицето, кое било 15-годишен малолетник и во присуство на неговиот родител го привеле во просториите на Полициската станица. Таму бил извршен службен разговоро, по што малолетникот бил ослободен.

 Увид на местото на настанот извршила екипа од Полицсиката станица - Кочани, а за настанот бил запознаен и јавен обвинител кој треба да ги преземе соодветните законски мерки.

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 37 гости и нема членови


web counterqr code