Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

jufkijada podlog27.06.2017  Околу 50 жени од сите краеви на Македонија денеска во Горни Подлог сукаа јуфки како дел од хуманитарната манифестација „Јуфкијада“ што по шести пат се организира на ниво на држава.

„Јуфкијадата“ е во организација на Федерацијата на фармери на Република Македонија, а со поддршка на земјоделката задруга „Агроподлог“ и Месната заедница од Горни Подлог. Истата се одржа во дворот на манастирот „Свети Јован Крстител“ во Горни Подлог.

- По шести пат ја организираме оваа манифестација која има за цел да ги вклучи жените од руралните средини од сите краеви на Македонија. На денешната „јуфкијада“ учествуваат 50 жени од сите региони на државата, кои ќе се натпреваруваат во сукање на кори.Манифестацијата и годинава има хуманитарен карактер, а средствата што ќе се соберат од продажбата на јуфките ќе бидат наменети за потребите на дневните центри за деца со посебни потреби во државата, истакна Никола Стаменов, претстедател на федерацијата на фармери на Македонија.

- На овој натпревар се организиравме преку нашата кооперативна задруга „Агроподлог“. Покрај сукањето јуфки денеска ние се дружевме меѓу себе,разменувавме искуства за работата на село и за животот на жената во рурална средина, рече Ружа Стојмилова од село Горни Подлог.

На годинешната „Јуфкијада“ во Горни Подлог, беа подготвени над 200 кори јуфки кои по симболична цена ќе бидат откупени, а средствата ќе бидат наменети за хуманитарни цели.

Т. Велкова

 

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 77 гости и нема членови


web counterqr code