Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

soobrakajka pribacevo29.06.2017  Тешка сообраќајна несреќа се случила рано изутрината на локалниот пат кон Прибачево, во близина на месноста Пруга, при што едно лице го загуби животот.

Се работи за 76-годишен велосипедист од Кочани во кого удрило патничко моторно возило што се движело во правец кон Оризари. Од полицијата потврдија дека по здобиените повреди при ударот, велосипедистот починал на лице место.

- Околу 6,40 часот на локалниот пат село Прбичаево - село Оризари се случила сообраќајна несреќа во која учествувале велосипед, управуван од 76-годишен возач од Кочани и патничко моторно возило “пежо 406“ управувано од 52-годишен возач од Прибачево. Во незгодата животот го загубил 76-годишниот велосипедист, рече Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип.

Според присутните граѓани на местото на настанот, велосипедистот се упатил кон една од нивите во близина на местото каде се случила несреќата. Движејќи се по земјениот коловоз од неизградената пруга, во критичниот момент кога се приближил до асфалтниот пат не забележал дека кон него се наидува автомобилот.

- Тој одел од споредниот пат на главниот пат со точакот, ниту гледал лево-десно, директно влетал во колата, немал време ниту тој со колата да застане, ниту овој со точакот, а не се гледа, нема прегледност, се гледа од тука дека нема прегледност. Кој е крив, има комисии, ќе утврдат, рече граѓанин.

На местото на несреќата увид направија јавен обвинител и полициски екипи, а патничкото возило е однесено на технички преглед. Додека траеше увидот, околу два часа траеше прекинот на сообраќајот од Прибачево кон Кочани и останатите населени места.

Т. Ајовски

 

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 78 гости и нема членови


web counterqr code