Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kanal magistralen03.07.2017  Тело на 69-годишна жена која се удавила во главниот магистрален канал од хидросистемот Брегалница, е пронајдено во близина на селото Жиганци, Кочанско.

При рутинската контрола на мрежата за наводнување, изутрината околу 7 часот вработени во водостопанската подружница од Кочани забележале безживотен труп што бил закачен на решетките од каналот и веднаш ја алармирале полицијата.

- Тргнувајќи наваму од селото Жиганци видов дека има две полициски возила и две пожарникарски. Се сомневавме дека има некој човек готре, бидејќи имаше и доста народ таму. Веројатно имаше и од Судот, истражен судија, и лекар, оти мислам дека и Брза помош имаше. Кој е човекот не мие познато, не знам, рече жител на Жиганци.

На местото каде што е пронајдено телото увид направиле надлежните полициски органи и јавен обвинител, по што е констатирано дека станува збор за Розита З. од соседното село Спанчево. Вчера попладне жената била забележана дека се упатува кон полето во близина каде што поминува каналот и оттогаш и се изгубила секаква трага.

Од увидот што го направиле надлежните е констатирано дека кај починатата нема видливи траги на насилство и заклучиле оти се работи за несреќен случај. Поради тоа обдукција нема да се прави, а телото е предадено на семејството.

69-годишната жена не е единствената жртва на каналот од хидросистемот Брегалница. Од длабоката и студена вода пред две години исто така беше извлечено тело на удавена жена од селото Чифлик, а пред тоа и на 39-годишен маж од Кочани.

Со оглед што се работи за отворен и незаштитен објект, неретко во каналот паѓаат и домашни животни што се напасуваат во близина, поради што надлежните ќе мора да бараат решение за зголемена заштита на неговата околина.

Т. Ајтовски

 

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 66 гости и нема членови


web counterqr code