Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

amfenol07.07.2017  За неполни 4 години компанијата “Амфенол технолоџи Македонија“ во Кочани стана еден од носечките стопански субјекти, со најголем број вработени и постојан напредок и во поглед на финансиските резултати, и во проширувањето на своите капацитети и производната програма.

Брзиот развој за релативно краток период и овозможи да се вброи меѓу најуспешните компании со странски предзнак во Македонија.

По истекот на првите шест месеци од тековната година, раководниот тим на компанијата направи анализа на сработеното и постигнатото и дојде до заклучок дека успешната приказна продолжува во позитивен правец. Таква потврда дојде и од првиот човек во “Амфенол“, Сашко Наков, кој не го крие задоволството дека успехот е заеднички на сите 1200 вработени.

- Имам задоволство да констатирам дека успешно ги реализиравме сите планови до сега во поглед на производство, во поглед на извозот и во поглед на бројот на вработени. Една од добрите работи е признанието што го добивме како 25-та најуспешна компанија во Македонија. Тоа е за 2016-та, меѓутоа, сега во првата половина на годината го добивме како признание, очекувам дека 2017-та ќе биде подобра од таа, и ќе бидеме уште повисоко. Чисто за споредба, во 2015-та сме биле 93, во 2014-та воопшто не сме биле меѓу првите200, така што за еден период од три години мислам дека тоа е одличен успех. Јас би сакал да им се заблагодарам на ситевработени затоа што тоа сигурно е резултат на сите нив, на сите вработени во “Амфенол технолоџи Македонија“ и се надевам дека 2017-та ќе биде уште поуспешна, рече Сашко Наков, директор на “Амфенол технолоџи Македонија“.

Според Наков, постигнатите резултати во првите 6 месеци од оваа година покажуваат дека планот успешно се реализира, иако бил многу поамбициозен и поголем во однос на минатогодишниот.

Се очекува до крајот на годината бројот на вработени да се зголеми со проширување на производната програма. За таа цел во тек е изградбата и опремувањето на уште еден погон во кој ќе се вгради пософистицирана технологија за производство на опрема за системите за издувни гасови во автомобилската индустрија.

Во план е новиот погон да биде пуштен во работа во текот на октомври, а дел од вработените веќе заминаа на обука во Република Словачка, каде “Амфенол“ има слична фабрика.

Т. Ајтовски

 

©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 57 гости и нема членови


web counterqr code