Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

CRKVA petrovden 201712.07.2017  Со празнична вечерна богослужба и со утрена и Света архиерејска литургија во храмот „Св. Вмч. Ѓорѓи“ на која чиноначалствуваше митрополитот брегалнички Иларион во сослужение на повеќе свештеници од кочанското архиерејско намесништво, беше одбележан празникот на градот Кочани - Петровден.

По Литургијата свештениците и верниот народ се упатија на литија со иконата на светите апостоли Петар и Павле до Градскиот парк, кај фонтаната каде што се изобразени ликовите на светите апостоли.

Таму беше пресечен славскиот колач и беа упатени молитви кон светителите.

- За многу години и честит празник на Кочани Петровден, кој е празник и на целата црква. Се молиме на Бога преку молитвите на светоте апостоли Петар и Павле да им подарат на луѓето мир и благосостојба и да бидат среќни и весели и да можат да го слават Бога, рече г. Иларион, Митрополит Брегалнички.

- Денеска е значаен ден за Кочани. Она што беше децениска традиција во Кочани, ние пред осум години го официјализиравме и Петровден стана официјален ден на градот. Забележуваме кај сите наши согрѓани дека имаме огромно присутво на Литургијата и на Литијата што посебно ме радува. Им го честитаме празникот на сите граѓани на Кочани, рече Ратко Димитровски, градоначалник на Општина Кочани.

По повод Петровден синоќа во ЦК „Бели Мугри“ се одржа Духовна академија со црковни читања за двајцата Христови апостоли Петар и Павле, а настап имаа женските хорови лесновскиот „Св. Лидија Македонска“, штипскиот Св. Климент Охридски“ и радовишкиот машки хор „Св. Јован Дамаскин“. Во рамките на програмата тие се претставија со духовна музика. На крајот од академијата настапи и оркестарот на ФА „Љупчо Сантов“ од Оризари.

Т. Велкова


2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 65 гости и нема членови


web counterqr code