Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

turnir sdsm13.07.2017  Со одигрувањето на финалниот натпревар меѓу екипите на “Драчевик“ и “Наполитанци“ заврши овогодишниот прв Петровденски турнир во мал фудбал чиј организатор беше Комисијата за спорт при општинската организација на СДСМ од Кочани.

Подобар беше тимот на “Драчевик“ кој го совлада својот противник со резултат 3:1, откако во првото полувреме поведе со 1:0.

Во полуфиналената средба пак, „Наполитанци“ беа поубедливи против екипата на „Фудбалс Старс“ при што ја победија со 4:1, а „Драчевик“ пак, обезбеди чиста победа од 5:0 против тимот на „Белско Маало“.

На победничката екипа и припадна пехарот што го врачи претседателот на кочанските социјалдемократи, Сашко Костов.

Инаку, на турнирот учествуваа вкупно осум екипи, а се играше на спортскиот терен во населбата Сиви Дом. Општинската организација на СДСМ се одлучи да го организира во чест на празникот на градот – Петровден, откако Локалната самоуправа го откажа традиционалниот Петровденски турнир што го органзираше таа, со образложение дека не се пријавила ниту една екипа.

Турнирот предизвика внимание кај љубителите на фудбалот за што потврда е посетеноста на сите средби, како и интересот и на други екипи да учествуваат во натпреварите. Сепак, поради краткиот рок за организирање и одржување, се одиграа само четвртифалните, полуфиналните и финалниот натпревар.

Организаторите најавуваат дека во план е Петровденскиот турнир да стане традиционален.

Т. Ајтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 81 гости и нема членови


web counterqr code