Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.
obleka zamena21.07.2017  Облеката што ја имате дома, а не ја користите затоа што сте купиле погрешна величина или пак не ви одговара на сезоната или трендот што е актуелен, ќе можете да ја замените за друга, а вашата да ја оставите за некој друг заинтересиран.
 
Ваква иницијатива од овој викенд започнува во угостителскиот објект „Кмет бар“ во Грдовци, откако неговиот сопственик во разговор со пријател од Словенија сфатил дека западноевропските искуства можат да се применат и кај нас.

- Идејата настана сосема случајно кога во еден разговор межу мене и Васил го прашав од каде ја купил блузата, тој ми одговори дека не ја купилм, туку дека ја заменил. Малку ми беше чудно како може да ја замени, тој ми кажа дека, бидејќи живее во Словенија, таму имало локали каде што гардеробата не мораш да ја купуваш, туку можеш и да ја замениш. Така дојдов до идеја зошто и кај нас да нема еден таков простор или локал, место, каде што ќе може секој да дојде и да си одбере гардероба што му се допаѓа и наместо да дава пари, да си ја замени со своја гардероба што не ја користи, рече Ненад Стојанов, организатор на акцијата за размена на облека.

Официјално акцијата започнува од овој викенд, а се предивдува да има и хуманитарен карактер доколку за дел од облеката се јави потреба да се донира.

- Акцијата е предвидена од сабота, меѓутоа тоа нема да биде само тој ден, бидејќи од тој ден само ќе почне, таа е една мисија, за секој што има гардероба да ја донесе во „Кмет бар“ која што не ја користи, а потоа таа мисија ќе значи достава до лицата и семејствата што имаат потреба од такво нешто, додава Стојанов.

На денот на започнувањето на акцијата, в сабота од 10 часот претпладне, предвидена е и целодневна забава со музика во живо што на народни инструменти ќе ја изведат пријателите на „Кмет бар“.

За само неколку дена од започнувањето на иницијативата биле собрани стотина парчиња облека, меѓу кои има и таква што е купена, но никогаш не била користена. Организаторот ги повикува сите заинтересирани да се вклучат во иницијативата и бесплатно да си одберат парче гардероба што им се допаѓа.

Т. Ајтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 72 гости и нема членови


web counterqr code