Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

ck beli mugri207.08.2017  ЦК „Бели Мугри“ информира дека во тек е конкурс за учество во финансирање проект од национален интерес во културата.

Станува збор за манифестацијата "Нов културен бран“2017 година, која што е на иницијатива на новото раководство на националната установа м-р Александра Димитрова која што е назначена за в.д директор на Центарот.

Како што изјави Димитрова, Центарот за култура всушност се нуди како една од можните локации за реализирање на предлог – проекти на субјектите на кои што се однесува конкурсот, а тоа се автори од областа на културата, здруженија на граѓани, асоцијации, чадор-организации и неформални групи.

Досега Министерството за култура ја финансираше манифестацијата „Топол културен бран“ во која редовно секоја година со програма се вклучуваше и Општина Кочани.

Манифестацијата „Нов културен бран 2017“ според одлуката на Министерсвото за култура на Македонија ќе се реализира во месеците септември, октомври и ноември, односно се до искористувањето на средствата наменети за оваа манифестација.

Од Министерството за култура на Македoнија сметаат дека манифестацијата „Нов културен бран 2017“ ќе биде можност за докажување на автори од областа на културата, здруженија и организации, со интересни програми и проекти кои ќе имаат национален интерес во културата.

За повеќе информации за пријавување за учество сите заинтересирани субјекти можат да побараат во Националнатаустанова ЦК "Бели мугри"- Кочани и на веб страницата на Министерство за култура на Македонија. 

Т. Велкова

 

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 40 гости и нема членови


web counterqr code