Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

volonteri brana09.08.2017  Петнаесетина волонтери од неколку европски земји се носители на еколошката акција за расчистување на околината на браната Гратче.

Организирани преку кочанското здружение на студенти “Павел Шатев“, ја прифатиле иницијативата на нивни колеги и ја реализираа на дело.

Волонтерите кои преку студентската размена од програмата Еразмус плус и од Европскиот волонтерски сервис веќе неколку месеци престојуваат во Кочани, слободното време во викендите го користеле за пешачење до Гратче, каде забележале дека локациите кај водопадот и на поранешната плажа спроти стариот мотел се полни со отпадоци и неуредни.

- Пробаме да исчистиме колку што можеме повеќе од брегот на езерото. За жал, граѓаните кои го загадуваат местото, тоа  е нивна лична писхологија, и можеби и тие не сакаат да загадуваат, ама отпадот го фрлаат се подлабоко во грмушките. И тоа е голем проблем и за нас кои би сакале да го исчистиме тој отпад, не можеме да допреме и да исчистиме се. Мој и наш апел како волонтери во интернационална група волонтери во Кочани е дури и да загадувате пробајте тоа да биде колку што може поодговорно, бидејќи некој ќе помине зад вас и ќе има време тој ваш отпад да го собере, рече Благој Ристов, претседател на здружението “Павел Шатев“ - Кочани.

Странските волонтери кои во моментот главно се од Турција и Франција и веќе неколку недели живеат во Кочани, упатија апел до граѓаните да ја чуваат природната околина од која тие се воодушевени.

- Јас сум Ибрахим и дојдов од Турција како волонтер во Кочани. Заедно со другите волонтери многу сме задоволни од Кочани кој е мал и многу убав град. Луѓето се многу љубезни и сакаат да ни помогнат. Сакаме да направиме нешто за да оставиме наш белег овде, размислуваме да организираме игри, флеш-моб и друг вид забава. Сега сме на браната каде собираме отпадоци, сакаме да им помогнеме на македонските, односно граѓаните на Кочани, тоа е нашата цел.

- Јас сум Фатих и овде сум како волонтер. Собираме отпадоци околу езерото и ги замолуваме граѓаните да го намалат исфрлањето на пластични ќеси, поради што сошивме текстилни торбички, за да не ги користат пластичните од продавниците.

За само половина час од почлетокот на акцијата волонтерите собраа десетина вреќи полни со отпад, а до крајот на денот очекуваат тој број да стигне до 50-тина. Веќе е договорена соработка со КЈП “Водовод“ чие возило треба да го подигне отпадот и да го однесе на градската депонија.

Т. Ајтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 49 гости и нема членови


web counterqr code