Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.
KUCE 211.08.2017  Продолжува страшната голгота  на врзувани, изгладнувани, трауматизирани и силувани кучиња, оставени без храна и вода. Кучиња кои преку ноќ исчезнуваат и на кои им се губи секоја трага.
 
Таква е сликата на напуштениот објект на улица „Скопска“ во Кочани каде што злоставувачот Николчо Тарџиманов. Секојдневно донесува нови кучиња, ги малтретира, врзува и силува и ги остава да умрат од глад и жед. Пред два дена силувал и до смрт измачил уште едно куче.

- Пред два дена во трговскиот центар во Кочани Николчо остави уште едно кученце, измачено и силувано. За кратко време почина. Николчо и понатаму си продолжи да ги силува кучињата а никој ништо не презема, рече Викторија Апостолова, активист во здружението за заштита на животните „Втора шанса“ Кочани.

Нашата камера заедно со екипите на Здруженијата за заштита на животните минатата година го регистрираше објектот каде што ги малтретира кучињата, а околу можеа да се забележат фрлени убиени кучиња од каде се шири неподнослива реа на мртвило. Кучињата беа цврсто стегнати околу вратот со жица, без простор за воздух, дехидрирани, измачени, тепани, малтретирани без храна и вода, врзани под креветот. И после тоа никој ништо не презема да се спречи малтретирањето на невините животни.

Активистите на Здружението за заштита на животните „Втора шанса“ од Кочани секојдневно добиваат закани од лицето дека ќе ги нападне и нив ако го пријавуваат во полиција иако му ги земаат кучињата. Затоа тие бараат поголема соработка од полицијата.

- Имаше случај кога тој не фати како ги ослободуваме кученцата од кај него и ни се закани дека и нас ќе не убие и ќе не силува ако продолжиме да му ги ослободуваме. Познат е на полицијата и замолуваме да преземе нешто полицијта оти ние без нивна помош не можеме сами, ќе не убие и нас, додава Апостолова.

Граѓаните и станарите зад камерите коментираат дека стравуваат од можен напад врз дете, бидејќи секојднесвно гледаат остатоци од тела на мртви кучиња, распаднати трупови, расфрлани екстремитети, празни шишиња пиво и искористени кондоми. Пред три години за ова зборуваше и го потврди и неговата мајка, но бидејки ја малтретира и неа и таа не смее јавно да го искаже проблемот.

Минатата година членовите и активисти на здруженија за заштита на животните одржаа протест во Кочани поради нереагирањето на надлежните институции против постапките на Николчо во врска со изживувањето врз животните. Тие побараа од надлежните да реагираат и да преземат мерки против сторителот.

Од Здружението повторно најавуваат протести.

- Ќе органиизраме и протести и тие ќе бидат целодневни се додека не се фати и не се стави или во затвор или во некоја институција овој човек. Мора да се спречи малтретирањето на животните, рече Апостолова.

Здружението „Втора шанса“ од Кочани заедно со останатите здруженија за заштита на животните апелираа на преземање мерки од страна на институциите, Полицијата, Oпштината, социјалните служби и да го спречат изживувањето со животните.

Т. Велкова

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 77 гости и нема членови


web counterqr code