Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

gradinka pazar17.08.2017  Детската градинка “Павлина Велјанова“ од септември ќе треба да започне да функционираат со двосменско работно време.

Според информациите што ги дало Министерстгвото за труд и социјална политика, оваа детска јавна установа е вклучена во владиниот проект со кој се опфатени слични објекти во уште и во Гевгелија, Радовиш, Охрид, Тетово и Прилеп.

Од Министерството веќе испратиле дописи до сите државни детски градинки да направат анкета со родителите, пред да започне да се применува новата мерка.

Ваквиот начин на функционирање беше најавен пред околу еден месец при што беше речено дека ќе се воведе флексибилно работно време во дел од јавната администрација, а во градинките ќе започне да функциоинира и втора смена.

- Со оваа мерка сакаме да излеземе во пресрет и на родителите кои што во различно работно време почнуваат со работа во училиштата и градинките. Очекуваме оваа мерка да придонесе и за намалување на сообраќајните гужви, особено во големите градови, во ударните периоди, односно пред почетокот и по завршувањето на работното време. Одлуката ќе почне да се применува од 1 септември 2017 година. Оваа одложена примена се должи со цел да им се овозможи на институциите да се прилагодат за примена на истата, рече Дамјан Манчевски, министер за администрација и информатичко општество.

За сега се планира двосменско работење да има само во градинки или клонови во кои е искажана потреба од страна на родителите, заради што и ќе се спроведе најавената анкета со нив. Доколку биде прифатена и започне да функционира тоа ќе значи и вработување на нови воспитувачки, но и дополнителни финансиски трошоци што исто така би требало да се анализираат. Тоа пред се се однесува на издатоците за загревање и чистење на просториите.

Во моментот најголемиот дел од градинките во Македонија работат од 6 наутро до 17 часот попладне, а досега само во неколку установи имаше и втора смена. 

T. Aјтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 31 гости и нема членови


web counterqr code