Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.
elektro o elektrtmoto-1006.09.2017  Општина Кочани ќе го модернизира возниот парк со набавка на електричен скутер за потребите на вработените. Како дополнителна опрема за негово опслужување ќе купи и станица за полнење електромобили.
 
Проценка е дека целата инвестиција ќе чини околу 750 илјади денари без трошоците за ДДВ, а средствата се обезбедени од општинскиот Буџет.
 
Процедурата за набавка е во тек, а деновиве истече рокот за пријавување на заинтересираните понудувачи по објавениот јавен повик на тендерската постапка.

Според спецификацијата во повикот, се бара електричниот скутер да задоволува одредени карактеристики, односно да има моќност од 3 киловати и да може со едно полнење да опслужува опсег од околу 70 километри. Максималната брзина треба да му биде до 50 км на час, со носивост до 200 кг. Освен основната, потребно е со скутерот да се обезбеди и дополнителна опрема како фиока за ракавици, заден сандак, мобилна апликација за надзор, кацига и други поединости.

Покрај скутерот на струја, Општината планира да набави и станица за полнење електромобили, која треба да има два приклучока од кои секој треба да обезбедува моќност од по 22 киловати. Во спецификацијата е нагласено дека станицата треба да овозможува за три часа да се наполни акумулаторот на електричното возило за да се обезбеди непрекинато возење до 100 километри. Од понудувачот се бара во вкупната цена за набавка да ја вклучи и инсталацијата на станицата, како и соодветена обука за начинот на нејзино користење.

Доколку целата процедура за јавната набавка помине без проблеми, се очекува во електричниот скутер во возниот парк на Општина Кочани да се појави во период од два месеци.
 
Т. Ајтовски
 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 62 гости и нема членови


web counterqr code