Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

glasacka kutija18.09.2017  Имињата на вкупно 11 кандидати ќе се најдат на гласачките ливчиња за избор на градоначалник на Кочани, Виница, Чешиново-Облешево и Зрновци. Сите тие се предложени од политички партии, освен еден за кого кандидатурата е поднесена од група избирачи.

Од општинските изборни комисии потврдија дека имињата на кандидатите се веќе верифицирани од ДИК, со што и официјално тие ќе влезат во предизборната трка.

Најголем број кандидати за прв човек на Општината има во Зрновци, дури четворица. Освен претходно најавените кандидатури од коалициите предводени од СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, како и од група независни избирачи, пред истекот на законскиот рок за оваа општина свој кандидат предложила и СДПМ на Бранко Јаневски. 

Со тоа гласачите во најмалата општина во регионот ќе имаат најголем избор за кого да го дадат својот глас.

Во Кочани пак, во игра остануваат тројцата кандидати за кои веќе дојде верификацијата од ДИК – ги предложија СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и СДПМ. Најмал избор за гласачите, со само по двајца кандидати, ќе има во Виница и Чешиново-Облешево, каде свои предлози имаат двете најголеми партии.

За разлика од последниот изборен циклус за локални функционери кога имаше вкупно 16 кандидати, евидентно е дека за овие локални избори бројот на предложени имиња за градоначалници е нешто помал. Дури и дел од партиите што тогаш поднесоа кандидатури, сега немаат ни предлог листи за членови на општинските Совети. Дали причината е недостигот од финансиски средства или сознанието дека не можат сериозно да се вмешаат во изборната трка, за сега е непознато, но неизвесноста од крајниот резултата останува иста.

Што се однесува до предлог листите за членови на Советите, нивниот број е 12, во секоја општина по три. Во Кочани во предизборната трка влегуваат предлозите на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и од група избирачи, а идентична е состојбата и во Зрновци. Во Виница освен од двете споменати партии свој предлог има и НДМ на Јанко Бачев, а таквата предлог кандидатура исто така се повторува во Чешиново-Облешево.

Според роковникот на ДИК на ред е постапката за ждребување на редоследот според кој имињата на кандидатие за градоначалници и на носителите на советничките листи ќе се најдат на гласачкото ливче.
 
Т. Ајтовски
 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 55 гости и нема членови


web counterqr code