Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

glasacko livce20.09.2017  Државната изборна комисија и официјално ги објави резултатите од одржаното ждребување за редоследот на кандидатсклите листи на гласачките ливчиња. Според единствениот добиен број секој од подносителите ќе биде распореден на гласачкото ливче во пооделната општина каде што истакнал своја предлог листа на кандидати за градоначалник или за членови на Советот.

Ждребката определи во општина Кочани на гласачкото ливче за избор на градоначалник прв да се најде кандидатот на СДПМ, Методи Јованов, бидејќи партијата што го предлага го доби редниот број 1.

Под него на ливчето ќе се најде името на кандидатот Ратко Димитровски, предложен од ВМРО-ДПМНЕ која го доби редниот број 7. Кандидатот Николчо Илиев, поддржан од СДСМ и коалиционите партнери ќе биде трет на гласачкото ливче, бидејќи партијата што го предложи, на државно ниво го доби редниот број 19.

Во однос на советничките листи пак, распоредот ќе биде сличен, односно под реден број 1 ќе биде предложената листа од ВМРО-ДПМНЕ чиј носител е Лазо Митев, потоа од СДСМ со носителот Томче Солевски и на крај предлог-листата од група независни избирачи чиј носител е Венко Крстевски.

Во општина Виница каде има двајца кандидати за градоначалник, прв на гласачкото ливче ќе биде кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Мартин Павлов, а втор кандидатот на СДСМ, Ивица Димитров. Кај советничките листи пак, во оваа општина под реден број 1 ќе биде предлогот на патијата Народно движење за Македонија која на ждребувањето во ДИК го доби бројот 6. Веднаш зад неа следуваат предлог листите за советници од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

Во општина Зрновци прв на гласачкото ливче за избор на градоначалник ќе биде кандидатот од СДПМ, потоа од ВМРО-ДПМНЕ, па од СДСМ и на крај е Методи Николов, предложен од група избирачи. Кај предлог листите за советници, прва на ливчето ќе биде листата на ВМРО-ДПМНЕ, потоа на СДСМ и на крај независната листа предложена од група избирачи.

Во општина Чешиново-Облешево, каде за градоначалник имаше само две поднесени од листи, прв на ливчето ќе биде кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ, а по него предлогот на СДСМ. Во однос на советничките листи пак, ситуацијата е слична како во Виница, односно под реден број 1 ќе биде предлогот на партијата Народно движење за Македонија, а потоа ќе следуваат предлог-листите за советници од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

Според роковникот на ДИК, утврдените единствени листи на кандидати најдоцна до 21 септември трреба да бидат јавно огласени во сите населени места од определената општина на која тие се однесуваат.

Т. Ајтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 49 гости и нема членови


web counterqr code