Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

kamoion nesreka20.09.2017  Невнимателното управување моторно возило или негова неисправност придонесе за уште една сообраќајната несреќа што сепак заврши без посериозни последици.

Несреќата се  се случи во вторникот доцна попладне на магистралниот пат А3 во близина на влезот на селото Чифлик. Камион со кумановски регистерски ознаки што превезувал огревно дрво и се движел во правец на Штип, излетал од патот.

Возачот не успеал да го задржи правецот на движење на товарното возило, туку тоа се превртело во блиската нива, на десната страна од коловозот. Притоа, причинета е материјална штета, но за среќа нема потешко повредени или жртви.

Поради специфичноста на локацијата каде се случи сообраќајката, возилoто останало на местото на несреќата во текот на ноќта. Во текот на денот со механизација истиот беше извлечен од нивата, а огревното дрво претоварено во друго возило.

Од МВР апелираат за поголема внимателност и прилагодување на брзината на движење за сите учесници во сообраќајот, особено на магистралниот пат А3 каде во наредниот приод се очекува поголема раздвиженост на возила и земјоделска механизација со оглед што претстојат активностите околу жетвата на оризот.

Т. Ајтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 107 гости и нема членови


web counterqr code