Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.
pres sovetnicka lista sdsm127.09.2017  Под мотото „Чиста и зелена среда“, денеска сакаме да потенцираме колку е важна комуналната хигиена и чистата животна средина.
 
Кочани важеше за најчист град во Македонија и затоа мораме заеднички да се потрудиме повторно да го вратиме тој епитет, рече на прес -конференција Ѓорѓи Алексов од кандидатската листа за советници на Кочани предложена од СДСМ.
 
- Ќе обезбедиме чиста и здрава вода за пиење и чист воздух, бидејќи тие се клучни за нашето здравје, а знаеме дека ништо не е побитно од здравјето на граѓаните. Создадовме план и проекти за зголемен капацитет и за професионална услуга на јавното комунално претпријатие, преку намалени трошоци за граѓаните. Се обврзуваме постојано и навремено да ги чистиме депониите и каналите, ќе вложиме во колекторски системи, пречистителни станици, регионални фабрики за третман на цврст комунален отпад и во енергетски ефикасни објекти. Еден од најважните проекти ќе биде реконструкција на водоводната мрежа, бидејќи како што знаеме сите, водоводната инсталација е постара од 60-тина години, при што се јавува неопходна потреба од потполна замена на старата секундарна водоводна мрежа, замена на азбестните цевки за пренос на вода до домаќинствата, намалување на загубите во водоснабдителниот систем и подобрување на притисокот на водата, рече Ѓорѓи Алексов, кандидат за член на Советот на Општина Кочани од СДСМ.

Алексов рече дека ова ќе се обезбеди вода преку летните месеци и во оние делови од градот каде досега граѓаните се соочуваа со рестрикции, а најави и новина во решавањето на комуналните проблеми на граѓаните.

- Во рок од една година планираме да воведеме “Систем три“, систем кој ќе служи за брзо откривање и детектирање на комуналните проблеми на граѓаните, со цел за нивно брзо решавање, тоа значи веднаш, но најдоцна во рок од 3 дена од пријавувањето на проблемот истиот ќе биде решен и за таа цел ќе биде воведена бесплатна телефонска линија. Гасификацијата како еден од клучните проекти ќе биде најбитен за да ние граѓаните на општина Кочани дишеме чист воздух. Имаме многу идеи и планови кои не засегаат сите нас, граѓаните на општина Кочани, се надевам дека ги препознавате вистинските проекти кои се за доброто на сите граѓани, додаде Алексов.

На крајот од обраќањето на прес-конференцијата беше речено дека новата локална власт ќе гради по план, за Кочани да биде општина за пример и да се врати епитетот најчист град.
 
Т. Ајтовски
 
 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 43 гости и нема членови


web counter



qr code