Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.

bugarski-pasos04.09.2013 Повеќе стотина барања за бугарски пасош се поднесуваат од страна на кочанци за само една недела-дознава Канал8 од добро упатени извори.

Тоа во голема мера се должи и на фактот што голем број роми од исламска вероисповед забрзано ги менувале имињата заради наводното полесно доаѓање до овој документ- информираат извори од полицијата.

За разлика од Бугарија која редовно води евиденција колкава е бројката и од која националност се оние кои зеле бугарски државјанства, овде не се води статистика на Македонци кои се изјасниле за Бугари затоа што МВР нема законска основа за евиденција на овие лица, а не постои друга стратегија како да се спречи масовната побарувачка на бугарски пасоши.

Никој не знае ниту колкава е точната бројка на кочанци со бугарски пасош, затоа што постапката за негово добивање се одвива затскриено и преку посредници, иако според неофицијални информации овој документ го поседува најмалку една петтина од населението во Општината.

Последните години немаше точни проценки дали и понатаму пасошите на источниот сосед ќе бидат на цена, бидејќи од следната година ќе нема ограничувања за оние го имаат, па така тие ќе можат да работат и студираат во која било земја на ЕУ.

Најголемо побарување на бугарско државјанство досега беше забележано во периодот 2003-2008 година, пред приемот на Бугарија во Европската Унија.

Г.Лалов

Сподели

bugarski-pasos1bugarski-pasos2bugarski-pasos3bugarski-pasos4bugarski-pasos5bugarski-pasos6

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 67 гости и нема членови


web counterqr code