Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.
spomenik na slobodata kocani02.10.2017  Независната листа за советници на Општина Кочани со носителот Венко Крстевски викендот организираше неколку перформанси на различни места во градот, со што на поинаков начин ја претстави својата предизборна кампања.
 
На Споменикот на слободата беше прикажан форум театар при што беа обработени актуелни проблеми со кои се соочуваат младите во современото општество. Како дел од настанот имаше промоција на книга и џез перфоманс.

- Нашата иницијатива е атипична во поглед на водењето на изборна кампања, всушност нашата иницијатива е само делумно политичка во потесна смисла на политиката. Ние сметаме дека политиката потекнува од граѓаните и за граѓаните и на ваков иновативен начин, преку организирање конкретни настани од сферата на културата, алтернативното образование, спортот и слично, ние сакаме да апелираме до колективната свест на граѓаните да се преземат итни мерки за заживување на спортот, културата и образованието во нашиот град за кои што имаме огромни потенцијали, а сметаме дека не се искористени или барем не се доволно искористени, рече Ангел Арсов од Независната листа за советници на општина Кочани, носител Венко Крстевски.

Независната листа за советници под мотото “Младите за Кочани“ се залага на Споменикот на слободата во иднина да се одржуваат претстави од секаков вид, концерти на млади алтернативни бендови и изложби. Исто така, искажана беше и иницијативата недела традиционално да стане ден за пикник и дружба надополнет со најразлични уметнички перформанси.

Т. Ајтовски

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 64 гости и нема членови


web counterqr code