Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.
pres krstev zemjodelstvo103.10.2017  Живееме во земјоделски ориентирана општина, чијашто економија во најголем дел се базира на оризопроизводството, поради што еден од нашите приоритети е поддршка на земјоделците, рече кандидатот за градоначалник на Чешиново-Облешево, Горанчо Крстев, предложен од коалицијата предводена од СДСМ.
 
Во обраќањето до јавноста тој презентираше дел од проектите во неговата предизборна програма што се насочени кон обебзедувањето услови за подобро земјоделско производство и соодветна инфраструктура, со што би се мотивирале младите да не се иселуваат од родните места, проблем на кој до сега не се обрнувало доволно внимание.
 
- Досегашното управување со општината се базираше пред се на проекти во коишто крајниот бенефитор не беа граѓаните, туку владејачката елита. Општинските средства нерационално се користеа за популистички трошења кои ниту се риоритет на граѓаните, а уште помалку механизам за подобрување на животот на истите. Темел на нашата програма и дејствување ќе бидат пред се проекти од кошто директно бенефитори ќе бидат граѓаните на нашата општина. Одливорт на младите кадри како сериозене проблем во изминатиот период ќе биде приоритетен проблем за решавање на начин то ќе се оезбедат сите потребни услови за младите својата иднина и перспектива да ја градфат токму во нашата родна општина. Новата Локална самоуправа има за цел да биде рамноправен партнер на секој граѓанин и стопанственик што поседува добра бизнис идеја, рече Горанчо Крстев, кандидат на СДСМ за градоначалник на Чешиново-Облешево.

На прес -конференцијата Крстев рече дека иако општината е од рурален карактер, според него, постои план во неа да функционираат урбани заедници, при што Локалната самоуправа на рамноправна основа ќе им дава поддршка за развој на сите населени места.

Т. Ајтовски


 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

ПРОСТА И СТРОГА МАКЕДОНСКА ПЕСНА - 100 г. од раѓањето на Блаже Конески
__ ЗАГАДЕНОСТ НА АМБИЕНТАЛНИОТ ВОЗДУХ __ EAQI - European Air Quality Index е мерка која прави сума на сите измерени вредности од сензорите на државната мерна станица на ул. „Глигор Апостолов - Гочо“ во дворот на СОУ “Љупчо Сантов“. Покажува загаденост според Европската скала за AQI од 0 до 100, при што колку е повисока мерката, толку е позагаден воздухот.
giweather joomla module
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 50 гости и нема членови


web counterqr code