Вести
Секој ден во 18,00 и 22,00 часот објективно и навремено Ве информираме за најважните настани во Кочани и регионот.
На денешен ден
На денешен ден е кратко потсетување на настаните што се случиле пред многу години и столетија. Се емитува секој работен ден пред информативната емисија Вести, а во викендите пред емисијата Магазин.
Естрада плус
Естрада плус е забавно-музичка емисија посветена на случувањата на македонската, балканската, па и светската естрада. Се реализира во соработка со телевизијата ИНТВ од Австралија. Емисијата се емитува од понеделник до петок во 17,30 ч., а репризно во 21,30 ч.
Православна ризница
Православна ризница е емисија посветена на информирањето и едуцирањето на верниците за животот според принципите и духот на православното црковно устројство. Емисијата се емитува премиерно секој понеделник во 20.30 часот, а репризно во вторник од 18.40 и сабота од 13.40 ч.
dZudo-medali10.10.2017  На 9 традиционален меѓународен турнир што по повод празникот 11 октомври секоја година се одржува во Прилеп, кочанските џудисти се вратија со освоени 7 медали.
 
Златото го освои 10-годишната Андреа Минова која што прв пат учествува на џудо турнир.

- Настапивме со десет наши натпреварувачи во различни старосни тежински категории, каде имаше 9 земји учеснички. Озвоивме 7 медали од кои една златна, две сребрени и четири бронзи. Изненадувачки е што Андреа Минова прв пат учествува на турнир и освои златен медал. Дамјан Крстов и Стефанија Павлова освоија сребро. Драгана Савева, Андреј Давитков, Силвија Карова и Емилија Стоилкова освоја бронза, рече  Драган Шеќероски, тренер на џудо клубот „Гладијатор“ Кочани.

На џудистите од џудо клубот „Гладијатор“ им претстои учество на турнири и во наредниот период. Следува меѓународниот турнир кој што ќе се одржи во Скопје, по што следува учество на два меѓународни турнири во Бугарија и учество на две државни првенства за млади пионери и државно првенство за млади до 23 години.

Т. Велкова

 
©2017 Текстовите и другите содржини се сопственост на Канал 8 телевизија. Секое нивно целосно или делумно преземање, користење или реемитување е дозволено само со претходна согласност од сопственикот.

Осветување на манастирот “Св. Климент Охридски“ - Осоговски Планини

27°C

Кочани

Ведро
Влажност на воздухот: 37%
Ветер: Variable при 4 kmh
Четврток16°C/26°C
Петок15°C/29°C
Сабота17°C/32°C
Недела18°C/34°C
KWeather is powered by Kaleidoscoop
Најчитани статии во последните 30 дена
Најчитани статии по месеци
Најчитани статии по години


Имаме присутни 125 гости и нема членови


web counterqr code